Moje dziwne hobby polega na tym, że kiedy jestem w pobliżu torów kolejowych i mam ze sobą aparat fotograficzny "łowię" lokomotywy. Musi być widoczny numer taborowy lub fabryczny. Potem numer wpisuję w wyszukiwarkę i czytam. Może moja fotka kiedyś będzie jedynym portretem maszyn, które wieczne nie będą.
Łączna liczba wyświetleń
46704
sobota, 26 marca 2016
EP09-038
Lokomotywa będąca przedstawicielką owoców naszej rodzimej myśli twórczej i kolejowej. Co prawda wyszło ich tylko kilkadziesiąt sztuk ale zapisały się dzielnie w historii PKP. EP09-038 wyprodukowana została w 1995 roku we Wrocławiu. Otrzymała pierwotnie żółto-brązowe kolory i trafia do Warszawy. Z założenia lokomotywa ta potrafi rozpędzić się do 160 km/h więc jak najbardziej wykorzystywana jest do ruchu pociągów przyśpieszonych i pośpiesznych. W 2001 roku wchłania ją PKP CARGO. W 2006 roku CT decyduje się pomalować ją w barwy biało-czerwone. Dopiero w 2008 roku przejmują ją IC Warszawa. Dwa lata później IC maluje tą lokomotywę w swoje, niebiesko-szare kolory. Otrzymuje też wówczas prostokątne lampy, połówkowe pantografy oraz przystosowana jest do poruszania się na terenach Czech. Pod koniec 2013 roku brała udział w śmiertelnym wypadku z autem osobowym. Lekko uszkodzona szybko wraca do pracy. W necie materiałów mnóstwo. Natrafiłem na tą dziewiątkę podczas odpoczynku na dworcu Poznań Główny.
poniedziałek, 7 marca 2016
EP07-1069
Ten elektrowóz został wyprodukowany bardzo dawno temu, bo aż w 1968 roku. Wyjechał z wrocławskiego zakładu jako EU07-044. Pomalowany na zielono trafił najpierw na służbę do Krakowa. Następnie zmieniał swoją bazę na Kutno, Dębicę, Suchą Beskidzką by ponownie w 1979 roku wrócić do Krakowa. W 2001 roku przejęty przez CT, który rok później odnawia malowanie, lecz też na zielone. W 2006 roku trafia pod władanie PR. Jak wiadomo PR postanawiają przestarzałe uniwersalki podrasować i to samo też spotyka nasz egzemplarz. Staje się to w 2008 roku w ZNTK Mińsk Mazowiecki. Elektrowóz ten malowany zostaje w budynia, czyli kremowo-białe kolory oraz przemianowany zostaje na EP07-1069. Trafia do bazy PR w Gdyni. By było ciekawiej, jeszcze pod koniec tego samego roku zostaje przekazany do IC w Gdyni. W 2012 roku IC przemalowuje go na swoje barwy, niebiesko-białe. Zdarza się potem mu prowadzić różne, reprezentacyjne składy za granicę, czy choćby z pielgrzymką kolejarzy ze Słupska do Częstochowy. Materiałów w sieci dość sporo. Uchwyciłem go odpoczywającego na dworcu głównym w Poznaniu.
Subskrybuj:
Posty (Atom)