Moje dziwne hobby polega na tym, że kiedy jestem w pobliżu torów kolejowych i mam ze sobą aparat fotograficzny "łowię" lokomotywy. Musi być widoczny numer taborowy lub fabryczny. Potem numer wpisuję w wyszukiwarkę i czytam. Może moja fotka kiedyś będzie jedynym portretem maszyn, które wieczne nie będą.
Łączna liczba wyświetleń
poniedziałek, 26 września 2016
ET21-17
Rarytas, mianowicie "sputnik" ,w prawie oryginalnych oznaczeniach. Znawcy nazwą jeszcze ten model "telewizorem" lub "kantem". ET21-17 to tak naprawdę ET21-440. Nasz protoplasta popularnych byków wyprodukowany był we Wrocławiu, uwaga, w 1967 roku. Przeznaczeniem tych lokomotyw było zelektryfikowanie linii towarowych, ale PKP szybko postanowiło do przewozów osobowych również zaprzęgać sputniki. Nasz sputnik malowany był na początku w zielone barwy, a zaczynał służbę, tu też uwaga, na Franowie. Służył tam aż do 1979 roku. Wtedy to skierowany został do Wałbrzycha. Tam harował do 1994 roku. Mocno zmęczony i troszkę podrasowany nagle decyzją PKP został zezłomowany. W 1996 roku zostaje wyrwany spod palnika i przywrócony do ewidencji po to, by sprzedać go przemysłowcom. Wówczas też otrzymuje nowe oznaczenia ET21-17 i trafia do Kopalni Piasku Maczki-Bór. W 2002 roku CTL wchłania kopalnię i siłą rzeczy sputnik staje się własnością CTL. Otrzymuje żółte czoła i niebieskie boki z logiem przewoźnika. W 2013 roku przechodzi naprawę główną i malowany zostaje na czarno-szaro z logiem CTL Logistics. W sieci materiałów troszkę jest. Ja miałem tą przyjemność sfotografować tego sędziwego sputnika w okolicach Antoninka.
piątek, 16 września 2016
SM42-2600
Bardzo ciekawa stonka, bo pomimo niebieskiego malowania jej właścicielem nie jest Cargo. SM42-2600 wyprodukowana została w 1984 roku w Chrzanowie. Była od początku przeznaczona dla obsługi przemysłu. Oczywiście przed niebieskim kolorem jej malowanie było jak najbardziej tradycyjne, czyli oliwkowate z pomarańczowym pasem. Wiadomo, że należała do Saint Gobain Glass Dąbrowa Górnicza do 2010 roku. Potem wykupił ją Lotos Kolej. Od 2015 roku spalinówka ta jest w rękach przedsiębiorstwa zajmującego się handlem, usługami oraz naprawą Orion Kolej z Nowego Sącza. Powszechnie wiadomo, że ten przewoźnik, bo ten zakres usług też on oferuje, swoje lokomotywy utrzymuje w bardzo dobrym stanie. Można to potwierdzić chociażby patrząc na stan wizualny. W necie filmików i zdjęć tej stonki trochę jest. Ja uchwyciłem ją, kiedy pchała kilka wagonów w okolicach Antoninka.
wtorek, 6 września 2016
VECTRON 5 170 051-4
Jedna z lokomotyw, które jeszcze dwa lata temu budziły sensację a teraz można rzec, że spowszedniały. Vectron 5 170 051-4 został wyprodukowany w niemieckich zakładach Siemensa w 2014 roku. Oczywiście jego odbiorcą był DB więc barwa czerwona rzuca się od samego początku w oczy na tym elektrowozie. Masa całkowita takiego cacka to ponad 85 ton. Oczywiście z racji popularności jaką ta rodzina lokomotyw zrobiła wchodząc u nas do obiegu w sieci materiałów jest dość sporo. Mi wpadła w obiektyw podczas manewrów na Franowie.
Subskrybuj:
Posty (Atom)