Turbo-stonka, tak czasem w środowisku kolejowym nazywane są zmodernizowane, stare poczciwe stonki. Zmodernizowane to troszkę za dużo powiedziane. W zasadzie ze starych maszyn zostają tylko platforma i wózki. Ta ostoja wyprodukowana została w 1978 roku w Chrzanowie jako SM42-1000. Malowanie oczywiście zielone z pomarańczowym paskiem. Do 1997 roku spalinówka ta należała do lokomotywowni Kluczbork. Potem do 1999 stacjonowała w Tarnowskich Górach. Trafia do Zakładu Taboru w Katowicach, gdzie wchłania ją PKP Cargo. Wraca do Tarnowskich Gór dopiero w 2009 roku. W 2011 Cargo decyduje się wysłać zmęczoną maszynę do zmodernizowania w Nowym Sączu. Otrzymuje wówczas oznaczenia SM42-1230, nowoczesny kształt oraz niebieskie malowanie swojego przewoźnika. Trafia jednak do CT Poznań. Materiałów w sieci niezbyt dużo, zwłaszcza z okresu pierwotnego wcielenia. Natknąłem się na tą turbo-stonkę w okolicach Franowa.
Moje dziwne hobby polega na tym, że kiedy jestem w pobliżu torów kolejowych i mam ze sobą aparat fotograficzny "łowię" lokomotywy. Musi być widoczny numer taborowy lub fabryczny. Potem numer wpisuję w wyszukiwarkę i czytam. Może moja fotka kiedyś będzie jedynym portretem maszyn, które wieczne nie będą.
Łączna liczba wyświetleń
niedziela, 20 listopada 2016
wtorek, 15 listopada 2016
ET22-993
Nie ma wątpliwości, że najczęściej spotykaną obecnie lokomotywą na polskich szlakach kolejowych przewozu towarowego jest ET22. Łącznie wrocławski Pafawag na potrzeby PKP zmontował ich 1184 sztuki. Ten byk, ET22-993 był wyprodukowany w 1986 roku, a więc na trzy lata przed zaprzestaniem produkcji tej serii elektrowozów. Malowany był oczywiście na zielono, a na początku stacjonował w owianym dziś legendami miejscu, jakim jest Wrocław Brochów. Ciekawostką też jest, iż byczek ten z Wrocławiem się praktycznie nie rozstawał, za wyjątkiem kilkumiesięcznej delegacji do CT Gdynia, bo oczywiście po 2001 roku Cargo jest jego właścicielem. Malowanie flotowe otrzymał dopiero w 2015 roku stąd też jego korzystny wygląd. Materiałów w sieci troszkę o min jest między innymi filmik "Pod Pociągiem". Ja ustrzeliłem go na wlocie do Franowa.
środa, 2 listopada 2016
ET41-157-A ET41-157-B
Jamnik przeznaczony do targania ciężkich składów towarowych. W sumie to nic innego jak złączone dwie siódemki w przegubowy sposób i dołożone kilka elementów konstrukcyjnych. ET41-157 wyprodukowany został w 1981 roku w Poznaniu. Po nim zmontowano jeszcze 43 zestawy dwuczłonowe. Nasz tandem na początku malowany na zielono trafił do bazy w Krakowie. Po dwóch latach do Idzikowic, a od 1997 roku stacjonował w Skarżysku-Kamiennej. Tam też przejmuje go spółka Cargo. W 2011 roku przechodzi do oddziału CT Lublin. W 2013 roku po naprawie rewizyjnej otrzymuje również barwy swojego właściciela. W necie troszkę fotek i filmików się znajdzie. Ja złapałem go na wlocie do Franowa.
Subskrybuj:
Posty (Atom)