Moje dziwne hobby polega na tym, że kiedy jestem w pobliżu torów kolejowych i mam ze sobą aparat fotograficzny "łowię" lokomotywy. Musi być widoczny numer taborowy lub fabryczny. Potem numer wpisuję w wyszukiwarkę i czytam. Może moja fotka kiedyś będzie jedynym portretem maszyn, które wieczne nie będą.
Łączna liczba wyświetleń
sobota, 25 maja 2024
ET22-954
Elektrowóz wyprodukowany w 1985 roku we Wrocławiu dla PKP. Malowany na zielono otrzymuje oznaczenia ET22-954. Byk zostaje we Wrocławiu i co nie często się zdarza stacjonuje tu po dzień dzisiejszy. Oczywiście po roku 2001 przejęty przez wrocławski oddział Cargo. Przewoźnik ten maluje go na niebieskie, flotowe kolory dopiero w 2016 roku. Miałem okazję pstryknąć tego byka gdy przejeżdżał luzem w okolicy Antoninka.
VECTRON 193 427
Ten Vectron ma zaledwie kilka tygodni. Wyjechał w kwietniu 2024 roku z Monachium. Malowany cały na biało, by go łatwo moża było okleić logo najemcy. Dokładnie zamówiony przez European Locomotive Leasing. Firma ta zajmuje się wynajmem lokomotyw lub przewozem na terenie Europy. VECTRON 193 427 posiada zdolność do poruszania się w 8 krajach stąd natychmiast został wynajęty. Dokładnie przez LTE Logistik and Transport, które zajmuje się przewozem i logistyką. Ten nowiutki elektrowóz udało mi się uchwycić na Starołęce.
sobota, 18 maja 2024
VECTRON 6193 510
Vectron wyprodukowany na końcu 2023 roku w Monachium. Jest to elektrowóz przystosowany do poruszania się po torach ośmiu krajów. Malowany na biało dla European Locomotive Leasing. Spółka z siedzibą w Wiedniu wynajmująca lokomotywy w przypadku VECTRONA 6193 510 nawiązała współpracę z firmą Bahnoperator. Na początku 2024 roku otrzymuje kolorową okleinę z logo właściciela oraz z wielkim logo wynajmującego. Mało tego, Vectron ten ostrzymuje imię Marcel, co zostaje również potwierdzone na jego czołach. Uchwyciłem go, gdy z pustymi larami przemykał przez Starołękę.
111Ed-011
Gama wyprodukowana w 2020 roku w zakładach Pesa w Bydgoszczy. Dostała oznaczenia 111Ed-011 oraz tradycyjne, czerwono-białe malowanie w barwach RCP. Podobnie jak inne Gamy tego właściciela wynajmowany jest dla Lotos Kolej. Stąd logo Lotosu na bokach elektrowozu, między zarysami urządzeń przemysłu ciężkiego. Lokomotywę tą napotkałem na Starołęce i tu bez niespodzianki, z cysternami na haku.
poniedziałek, 6 maja 2024
ET22-R004
To bardzo nietypowy byk, chociaż normalnie wyprodukowany w 1983 roku we Wrocławiu. Szkopół w tym, że zamawiającym były koleje marokańskie. Prawdopodobnie malowany na biało-czerwone kolory z jakby strzałką w dół na czołach. Po roku 2001 nastąpoł w Polsce wystrzał prywatnych przewoźników kolejowych, którzy na początku nie bardzo dysponowali środkami by zamawiać nowe elektrowozy. Stąd czynonio starania by nabywać używane lokomotywy z zagranicy a szczytem komfortu było sprowadzenie lokomotyw rodzimej produkcji. Stąd ten byk powrócił do Polski na potrzeby CTL. Było to w 2004 roku. Pomalowany został natychmiast na niebiesko-żółte barwy oraz nadano oznaczenia ET22-R004. W 2008 roku CTL maluje ten elektrowóz na czarno-srebrne flotowe swoje kolory. Dopiero w połowie 2023 roku CTL nakłada malowanie szare z białymi i pomarańczowymi dodatkami. Byk też otrzymał imię Artur. W marcu 2024 roku CTL wystawił maszynę na licytację elektroniczną. Miałem okazję złapać tego byka gdy przemykał z beczkami przy peronach na Starołęce.
niedziela, 5 maja 2024
111Ed-010
Produkt bydgoskiej Pesy, który wyjechał z hal produkcyjnych w 2020 roku. Gama ta otrzymała oznaczenia 111Ed-010 i trafiła do związanej z Pesą RCP. Malowanie biało-czerwone z motywami industrialnymi na bokach. Od samego początku wynajmowana była ta lokomotywa przez Pol-Miedź Trans. Od połowy 2023 roku jest wynajmowana przez CTL Logistics. Stąd Też na bokach logo tego przewoźnika. Otrzymała wówczas też imię Renia. Uchwyciłem tą lokomotywę z nowiutkimi cysternami na Starołęce.
Subskrybuj:
Posty (Atom)