Moje dziwne hobby polega na tym, że kiedy jestem w pobliżu torów kolejowych i mam ze sobą aparat fotograficzny "łowię" lokomotywy. Musi być widoczny numer taborowy lub fabryczny. Potem numer wpisuję w wyszukiwarkę i czytam. Może moja fotka kiedyś będzie jedynym portretem maszyn, które wieczne nie będą.
Łączna liczba wyświetleń
środa, 26 kwietnia 2017
SM42-2223
Ta stonka została wyprodukowana bardzo dawno, bo w 1973 roku w chorzowskim Fabloku. Otrzymała numer SM42-2223. Przypomnę tutaj, że numeracje stonek od 2001 wzwyż, były to lokomotywy produkowane dla przemysłu a nie dla PKP. Gdzie na samym początku nasza stonka służyła nie jest łatwo wyszperać. Domniemać można, że od 1975 roku pracowała dla Rafinerii Gdańskiej. Była wówczas malowana w żółto-niebieski kolory z nazwą tej właśnie rafinerii na boku. Od 2003 roku właściciel jej zmienia nazwę na znaną dziś powszechnie Grupa Lotos. Naszą maszynę manewrową postanawia pomalować w swoje, niebiesko-srebrne, flotowe kolory dopiero w 2010 roku. Prawdopodobnie mocne wyeksploatowanie i brak potrzeby posiadania starych lokomotyw manewrowych skierował Lotosa do pozbycia się naszej stonki. Od 2014 roku nabył ją, odremontował i pomalował na ciemnoniebieski kolor Orion Kolej. Orion zajmuje się głównie remontami i wynajmowaniem swoich pojazdów. Uchwyciłem tą stonkę podczas prac modernizacyjnych torowiska na Starołęce.
sobota, 15 kwietnia 2017
EU46-502
Ten Vectron został wyprodukowany w 2015 roku w zakładach Siemens München-Allach. Wyjechał z hali produkcyjnej malowany na biało. Producent nadał mu oznaczenia 193 502. Jeszcze pod koniec roku Vectron ten przeszedł wszystkie testy pozwalające odebrać go przez zamawiającego go przewoźnika. Przewoźnikiem tym był rodzimy PKP Cargo. Oczywiście jeszcze w Monachium został on pomalowany w czerwono-szare kolory z logiem Cargo. Na początku 2016 roku lokomotywa ta już zasilała centralę PKP Cargo, która to zmieniła również oznaczenia na EU46-502. Cargo zamówiło piętnaście sztuk tych elektrowozów i nadała im numerację od 501, zatem ten jest drugą chlubą CT. Fotek i filmików oczywiście w necie jest dużo. Ja miałem zaszczyt uchwycić go przelotem przez Starołękę.
środa, 5 kwietnia 2017
EP07-542
Ta piękna siódemka wyjechała z zakładów Cegielskiego w Poznaniu w 1992 roku. Oznaczona była jako EU07-542. Tu ciekawostka, jest przedostatnią lokomotywą tej serii jaką nasze zakłady wyprodukowały. Pierwszą jej stacją bazową był Wrocław. Tam też doczekała się zmian ustrojowych i w 2001 roku wchłonięta została w skład Cargo. Przewoźnik ten w 2002 roku postanawia podrasować troszkę tą siódemkę i zmienić jej oznaczenia na EP07-542. Co ciekawe maluje ją na zielono. Dopiero w 2008 roku przejmuje ją IC i przenosi ją do Poznania. Nie trwa to jednak długo, bo jeszcze pod koniec tego samego roku IC przenosi ją do bazy w Krakowie. Zaraz na początku 2009 roku, przy okazji kolejnej naprawy rewizyjnej lokomotywa ta jest malowana w barwy IC. Z kolejnej modernizacji wyjeżdża na początku tego roku. Dlatego jest jeszcze taka piękniutka. Kolejna ciekawostka jest taka, że między innymi wmontowane są w nią nie trzy ale dwie szyby czołowe oraz prostokątne reflektory. Malowanie dostaje najnowsze swojego właściciela. Materiałów w sieci nie zbyt dużo. Uchwyciłem ją w biegu ze składem osobowym, i tu kolejna ciekawostka, na towarowym przecież Franowie.
Subskrybuj:
Posty (Atom)